Bir çok şehirde olduğu gibi Edirne’de de sağlık müdürlüğü tarafından organize edilen test için sağlık alanları kuruldu. Kurulan alanlarda hastalığı olanların tespiti amaçlı testler yapılmaya başlandı. Edirne’nin tarihi mahallelerinden birisi olan Sabuni’de sokağa kurulan sağlık taraması, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Vatandaşlar arasında bir çok hastalık testi gerçekleştirildi. Özellikle şeker ve tansiyon ölçümleri sonrasında kötü sonuç alanlara tavsiyelerde bulunuldu. Edirne valisinin de katıldığı açılış töreninde sağlık konusunda yeni geliştirmeler yapıldığı ve ilerleyen süreç daha farklı olacağı yazıldı.

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK

İnsanların hayatını etkileyen zor ve tedavisi mümkün olmadığı belirtilen şeylerle ilgili yeni geliştirmelerin yapıldığı ve Türkiye’nin bu anlamda daha farklı bir hale geleceği de belirtildi. Vatandaşları bilinçlendirme adına düzenlenen bu tarz etkinlikler, ilerleyen dönemde herkesin çok işine yarayacağı ifade edildi.

9 Eylül’e kadar devam eden sağlık haftasının bu vesile ile kutlandığını dile getiren Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz, özverili şekilde vatandaşla birlikte bu alanda çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Bir çok kez direkt olarak hizmeti vatandaşın ayağına götürmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Bir çok doktor ve hemşirenin dahil olduğu etkinlikte kanser tarama testleri de gerçekleştirildi. Edirne halkının yoğun ilgisi de gözlerden kaçmadı. Benzer uygulamaların diğer şehirlerde de devam etmesi açısından çalışmaların yapıldığı ve ilerleyen günlerde farkındalık oluşturmak için etkinliklerin yapılacağı bilgisi verildi.

Ömer Bayır tarafından yayınlandı

1990 Gaziantep doğumlu Ömer Bayır, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. 5 Yıldır ulusal habercilik sektöründe editörlük yapmaktadır. Haberbest.com’un daimi editörlerindendir. https://www.instagram.com/omerbayir27/

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir