Türkiye’de 2 seneden bu yana girişlere engelli olan Wikipedia için önemli görüşmeler yapılacak. Yaşanan engellenme olayının kaldırılmasına yönelik gerçekleştirilecek olan görüşmelerde sorunun aşılması ile ilgili konular ele alınacak. Bir süredir girişimlerini sürdüren ünlü sitenin yöneticileri, açılması ile birlikte beraber iş birliğine hazır olduklarını dile getirdiler.

Yasaklı siteler arasında kendine yer bulan dijital ansiklopedi sitesinde erişimin kaldırılmasına adına mahkeme konuyu incelemeye aldı. İki buçuk yıl önce Türkiye’den girişlerin yasaklanması üzerine farklı isimlerle yoluna devam etmek isteyen site, başarılı olamaması ve onlarında yeniden engellenmesinden dolayı orjinal sitenin açılması açısından görüşmelerin yapılması bekleniyordu. Ve sonunda beklenildiği gibi incelenme başladı.

11 EYLÜL’DE ERİŞİM ENGELİ KALKABİLİR

Sitede yer alan bazı yasaklı bilgilerden dolayı erişim engeli gelmişti. 11 Eylül tarihinde mahkeme tarafından yeni bir karar verileceği belirtildi. Wikipedia’nın ülkemizde de bir çok kişi tarafından kullanılmasından dolayı bir çok kez kapatılmasına dair tepki gösterilmişti. Hatta internet üzerinden kampanyalar düzenlenmiş ancak başarılı olmamıştı. Sitenin komple erişim engeli ile engellenmesinin özgürlüğün ihlal edildiği düşünülüyor. Bir çok yetkili kararın değişeceğini ve sorunlu sayfaların sadece erişim engelinde olabileceği düşünülüyor. Görüşmenin başka bir kurula sevk edilme seçeneğinin de olduğu belirtildi. Sitede Türkiye’yi terör örgütleriyle bağdaştıran bazı içerikler yer almasından dolayı kanun gereği girişler engellenmişti. Mahkeme kararının kaldırılmasına yönelik görüşmelerde nasıl bir karar alınacağı şimdiden merakla bekleniyor.

Kemal Çan tarafından yayınlandı

1990 Gaziantep doğumlu Kemal Çan , İskenderun Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunudur. 5 yıldır ulusal habercilik sektöründe editörlük ve fotoğrafçılık yapmaktadır . Haberbest.com 'un daimi editörlerindendir. (https://www.instagram.com/kemalcanofficial/)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir